Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Ziemniaki

W południowej Polsce kartofle, w poznańskim pyry lub pyrki czyli ziemniaki. Obecnie, szczególnie w Polsce nie sposób sobie wyobrazić bez ziemniaków tradycyjny obiad. W Polsce występują są zaledwie 300 lat. Podobno dotarły do nas po zwycięstwie pod Wiedniem. Za czasów saskich, kiedy to zaczęli się pojawiać osadnicy z Niemiec ziemniaki zaczęły górować nad zbożami. Niemcy nazywali je kartoflami. Bardzo szybko ziemniak stał się podstawowa potrawą biedniejszej ludności. Ekspansji ziemniaka początkowo sprzeciwiał się kościół, obawiając się, że mąka ziemniaczana będzie lepsza od pszennej i przygotowane z dodatkiem takiej mąki opłatki nie będą się nadawały do celów liturgicznych. Obawy jednak okazały się przedwczesne.

Za czasów Stanisława Augusta z ziemniaków wytwarzano z powodzeniem okowitę. W czasie wojen napoleońskich uprawy ziemniaków miały zapewnić przetrwanie, gdyż zniszczone przez działania wojenne pola zbożowe nie dały wystarczającego plonu. Ziemniaki w naszym klimacie mają lepsze warunki niż na południu Europy. Tam są bardziej wodniste i mdłe, natomiast w Polsce bardziej aromatyczne i jędrne.


Zdania dietetyków o ziemniakach zmieniały się, podobnie jak i moda na nie. Uważano je za żywność w pełni zaspakajającą nasze potrzeby, za skrobiowy wypełniacz, mogący jedynie przysporzyć dodatkowych centymetrów w talii czy w biodrach. W dzisiejszych czasach uważa się, że ziemniaki zawierają niewiele białka, ale za to wysokiej jakości, ponadto dostarczają człowiekowi witamin C, Bl i PP i stanowią doskonałe źródło potasu. Ziemniaki mają także niewielkie ilości żelaza, miedzi, cynku, kobaltu i manganu. Przez to, że zawierają potas ziemniaki tradycyjnie stosowane są w diecie osób z dolegliwościami nerek, jednak podaje się je wówczas niesolone. Medycyna ludowa zalecała sok z surowych ziemniaków w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ziemniaki pokrojone w plastry można też przykładać na oparzenia i ukąszenia owadów.

Ziemniaki z zielonymi plamami bardzo często młode i kiełkujące należy wyrzucić bądź grubo obrać, ponieważ zawierają solaninę – trujący alkaloid, który czasami może wywołać senność lub migrenę.

Podobne wpisy: