Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Wybuch w Tajdze – Meteoryt tunguski

Rankiem 30 czerwca 1908, w centralnej Syberii, w południowej jej części wielu naocznych świadków zaobserwowało zadziwiające zjawisko: na niebie leciało coś bardzo wielkiego i świecącego. Jedni widzieli rozżarzoną kulę, inni zaś twierdzili, że był to ognisty snop z kłosami do tyłu, trzeci zaś widzieli w tym zdarzeniu płonące bierwiono… Lecące po niebie ogniste ciało pozostawiało po sobie ślad, jak normalny meteoryt. Jego przelot objawiał się także wieloma zjawiskami dźwiękowymi, które odnotowało tysiące naocznych świadków w odległości kilkuset kilometrów i wywołały przestrach, a takżepanikę.

O godz. 7.17 lokalnego czasu; mieszkańcy Wanawary leżącej nad rzeką Podkamienna Tunguska ujrzeli na niebie, na północnej jego stronie kulę, jaśniejszą od Słońca, która to zmieniła się w ognisty słup. Następnie poczuli ogromnywstrząs ziemi i usłyszeli potężny huk, który powtórzył się wiele razy podobnie jak uderzenia piorunów podczas burzy.
Jaką siłę mógł mieć owy grzmot, może świadczyć fakt, że był on słyszalny w promieniu 1200 km od miejsca zdarzenia. Wyleciały szyby z okien, na rzekach pojawiły się ogromne fale. Zwierzęta w panice biegały na oślep. Do 100 km można było odczuć ruchy ziemi. Fala uderzeniowa miała taką moc, że w odległości 30 km powaliła wszystkie drzewa. Wybuchły liczne pożary.

W wyniku tego wydarzenia powstałe trzęsienie ziemi zarejestrowały sejsmografy w Rosji, Uzbekistanie, na Białorusi, w Gruzji i w Niemczech. Wielki wybuch spowodował ogromną falę uderzeniową, która dwa razy obiegła glob. Jej obecność zarejestrowano w Dani, Chorwacji, Niemczech, Indonezji i w wielu innych miejscach na świecie. Zaraz po eksplozji nastąpiła burza magnetyczna trwająca ok. 4 godz. Wiele dziwnych zjawisk zaczęło pojawiać się w różnych miejscach na świecie. W Azji i w Europie miejscami prawie nie było nocy przez wiszące srebrzyste obłoki świecące mocnym światłem. Zjawiska ustąpiły 4 lipca. Po wybuchu oprócz powalonych drzew nie ma innych śladów w postaci krateru czy pozostałości w glebie. Najprawdopodobniej eksplozja nastąpiła nad ziemią.

Chociaż od tego czasu minęło już ponad 100 lat nadal nie wiadomo co tak naprawdę się wtedy wydarzyło. Istnieje wiele hipotez próbujących tłumaczyć owe zjawisko. Od meteorytu, asteroidy, komety po wybuch obcego statku kosmicznego. Brano nawet pod uwagę przejście czarnej dziury przez Ziemię. Spekulacji na ten temat jest ogromna ilość. Jest jednak hipoteza biorąca pod uwagę czynnik ludzki (1908!!!) Żył w tym czasie jeden z największych geniuszy o, którym dzisiaj się mało mówi. Nikola Tesla – Serbski inżynier wynalazca. Był autorem ponad 300 wynalazków, głównie z dziedziny elektryczności. Jego projekty racjonalizatorskie były genialne i nowatorskie, niektóre wyprzedzały epokę. Pracował m. in. nad uzyskaniem darmowej energii i przesyłaniem jej bezprzewodowo po całej Ziemi. Miał kiedyś powiedzieć: „Przesyłanie energii elektryczne bez użycia drutów i wywoływanie niszczycielskich efektów na odległość jest niezwykle praktyczne. Skonstruowałem już bezprzewodowy przekaźnik, który to umożliwia.”

Opracowane przez niego urządzenie mogło generować energię mogącą uwolnić siłę 10 megaton trotylu (i więcej). Natura eksplozji tunguskiej zgodna jest ponadto z tym, co wydarzyć się może w czasie nagłego uwolnienia takiej siły. Wybuch taki nie pozostawiłaby po sobie krateru, co więcej relacje o magnetycznych i atmosferycznych zaburzeniach napływające po tunguskim wybuchu z różnych części świata wskazują na duże zmiany w warunkach elektrycznych planety. Pozostaje tylko pytanie w jakim celu? Nazwa Meteoryt Tunguski” pojawiła się i weszła na stałe do terminologii naukowej dopiero w 1927 roku.

Comments

Pingback from Meteoryt Tunguski – katastrofa w Tajdze | Indeks stron www
Time 12 września 2012 at 15:08

[…] to ognisty snop z kłosami do tyłu, trzeci zaś widzieli w tym zjawisku płonące bierwiono… Lecące po niebie ogniste ciało pozostawiało po sobie ślad, jak zwykły meteoryt. Jego przelot objawiał się także wieloma […]