Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Właściwości lecznicze cebuli

Występująca w strefie umiarkowanej cebula hodowana była od najdawniejszych czasów. U Egipcjan była powszechnie uprawiana w okolicach dużych miast, służąc głównie jako strawa dla wymęczonych harówką przy budowie piramid niewolników. Zresztą przez minione stulecia cebula była głównym pożywieniem najbiedniejszych ludzi, przede wszystkim w Azji.

W naszym kraju po raz pierwszy wymienia się cebulę na dworze Władysława Jagiełły. Niebawem też zresztą dostrzeżono cenne właściwości lecznicze cebuli. Dzisiaj swą dużą powszechność zawdzięcza cebula głównie dużej wartości odżywczej, jak również jej przydatności jako przyprawy w kuchni. Jednakże wielu nie zdaje sobie sprawy, jak niezwykle wartościowa jest świeża cebula z medycznego punktu widzenia.

Skład cebuli to ogrom najcenniejszych składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu: związki siarkowe, olejki eteryczne, dwupeptydy, glikozydy flawonowe, cukry, pektyny, śluzy, sole mineralne, witaminy A, C, B, E, K, PP. Przy tym jest bardzo mało kaloryczna. W 100 gramach mamy tylko 28 kalorii. Nie posiada wcale tłuszczu.

Zawarte w niej związki są niezwykle skuteczne przy suchym, dręczącym kaszlu, przy dolegliwościach dróg oddechowych, a także jako skuteczny lek na ciężko gojące się rany, czyraki, ropnie i owrzodzenia. Zielarze uznają także cebulę jako znakomity lek na schorzenia reumatyczne. Niemałe zdziwienie może stanowić fakt, że tak popularna i tak chętnie przez nas stosowana do wszelkiego rodzaju posiłków cebula ma pewne właściwości toksyczne.

Używanie cebuli, jak dowiodły badania, wpływa niekiedy niekorzystnie na tarczycę, może również spowodować dolegliwości żołądkowe. Dlatego zawsze trzeba używać ją w przepisanych dawkach. Aczkolwiek najbardziej zauważalną dolegliwością w czasie jej przyrządzania jest niewątpliwie dokuczliwe łzawienie, często połączone z kichaniem i katarem. Ta właśnie cecha cebuli sprawiała, że przez długie lata w wielu krajach nie wolno było jeść w czasie świąt narodowych. Twierdzono, że wyciskając łzy z oczu, niweczyłaby podniosły i radosny nastrój święta.

Syrop na kaszel

Często w gospodarstwach domowych, w szczególności na wsi, gospodynie do dnia dzisiejszego sporządzają syrop z cebuli, który przyjmowany jest w przypadkach przeziębień, uporczywego kaszlu czy innych schorzeń górnych dróg oddechowych działa skuteczniej niż antybiotyk. Dowolną ilość cebuli obieramy i siekamy bardzo drobno, dodajemy cukier i zostawiamy pod przykryciem na 2 – 3 dni. W tym czasie cebula puści sok, który należy pić trzy razy dziennie po łyżeczce.

Winko cebulowe na grypę

Dobre rezultaty daje stosowanie wina cebulowego, które działa bakteriobójczo i przeciwbiegunkowo. Jest też specyfikiem przeciw grypie i anginie. Słynny zielarz, A. Sarwa, podaje taki oto przepis na wino. Bierzemy 35 dag obranej z łusek cebuli, 15 dag miodu pszczelego, litr wytrawnego, białego wina i 100 ml koniaku. Cebulę miksujemy, dodajemy do niej miód i starannie mieszamy. Odstawiamy i po godzinie dolewamy wino połączone z koniakiem. Naczynie zamykamy szczelnie i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po tygodniu zlewamy wino, przecedzamy przez bibułkę filtracyjną i pijemy raz dziennie po 25 g.


Źródło: Jadwiga Górnicka – Porady Dr Górnickiej