Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Rumianek pospolity

Przeważająca większość ludzi uważa, ze rumianek byłby najwartościowszą rośliną na świecie, gdyby nie to, że jest bardzo pospolity. Rumianek to roślina o niesłychanie wszechstronnym zastosowaniu leczniczym i służy człowiekowi właściwie przez cale życie, ponieważ można nim likwidować różne przypadłości zarówno niemowląt jak i osób dorosłych. Rumianek posiada właściwości przeciwzapalne, unicestwia wiele rodzajów bakterii, leczy alergie, poprawia trawienie i pracę nerek, łagodzi bóle.

Na cele lecznicze zbieramy koszyczki z możliwie najkrótszą szypułką, gdy białe kwiaty języczkowe na obwodzie mają położenie poziome. Rumianek suszymy szybko w miejscu przewiewnym w temp. do 35°C. Uzyskujemy surowiec koszyczek rumianku – Anthodium Chamomillae, kwiat rumianku – Flos Chamomillae. Przetrzymywany powinien być w miejscu suchym i zacienionym zamknięty w szczelnym opakowaniu.

Warto spopularyzować tę roślinę jako znakomity kosmetyk, który i w tej dziedzinie ma szerokie zastosowanie. Jest to istotne zwłaszcza dzisiaj, kiedy ceny kosmetyków stają się coraz wyższe, a zanieczyszczenie środowiska wymaga wyjątkowej pielęgnacji cery. Ztego względu miłe panie, jeżeli chcecie mieć przyjemne buzie i gładkie ciało, wejdźcie w bliższe związki z tą przyjemną, aromatyczną rośliną. Jeżeli nie wierzycie w moc rumianku, prosty przykład. Jeden z oddziałów „Herbapolu” wytwarza 12 maseczek kosmetycznych dla wszelakich cer. I uwaga – aż w 10 maseczkach istotnym składnikiem jest rumianek.

Rumianek wykorzystano dla cery bardzo suchej, suchej, suchej łuszczącej się, dla cery wrażliwej i cery tłustej z trądzikiem cery wrażliwej na glicerynie przy podrażnieniach skóry. Jest również w zestawach wybielających i upiększających cerę i nawet dla mężczyzn – łagodzi podrażnienia przy goleniu. Dlatego korzystnie używać rumianek w formie przemywań naparem z tego ziela czy kompresów. Stosować napar łącznie z parzonymi główkami rumianku.

Napar z kwiatów rumianku zewnętrznie używa się w okulistyce w postaci okładów i przemywań w stanach zapalnych rogówki i tęczówki oraz w alergicznym i ropnym zapaleniu spojówek. Jako aerozol lub inhalacje używa się przetwory z rumianku w zapaleniu górnych dróg oddechowych, dychawicy oskrzelowej u dzieci i katarze siennym.

Źródło: Poradnik uzdrawiacza – Stanisław Leśny
Źródło: ROŚLINY LECZNICZE i ich praktyczne zastosowanie – Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski