Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica L.

Parząca pokrzywa, uważana powszechnie za uciążliwy chwast jest jednym z uzdrawiających ziół o najsilniejszym działaniu i wyjątkowo szerokim zastosowaniu. Radiesteci twierdzą, że najbardziej wartościowa leczniczo jest wówczas, gdy rośnie nad ciekami wodnymi, a jej właściwości lecznicze potęgują się, gdy połączyć ją z innymi ziołami. Liście i łodyga pokrzywy pokryte są parzącymi włoskami, dlatego gdy dotkniemy jej, od razu na ręce mamy bąble. Jad zawarty we włoskach pokrzywy jest tak silny, że wystarczy, aby do ludzkiej krwi dostała się jedna stopięćdziesięciotysięczna część jego kropli, aby wytworzył się odczuwalny bąbel. Ale ta najsilniejsza ze znanych trucizn jest dla ludzi dobroczynna ? oczyszcza krew i przywraca zdrowie. Zawiera m.in. kwas mrówkowy, sole mineralne, karoteny, witaminy C i K i bardzo dużo chlorofilu.


Właściwie nie wiadomo, kiedy zaczęto stosować pokrzywę jako lekarstwa, w każdym razie w medycynie ludowej stosowana jest od wieków. Już wielki Pliniusz (I wiek p.n.e.) polecał spożywanie sałatki z młodych pędów pokrzywy jako doskonałego leku wzmacniającego. W rosyjskiej i niemieckiej tradycji ludowej znany jest zwyczaj gotowania pierwszych wiosennych pędów pokrzywy i przyrządzania w taki sam sposób co szpinak. Jest to skuteczny lek profilaktyczny, wzmacniający nasze siły nadwątlone długą zimą. Sok z pokrzywy ma też duże zastosowanie, przede wszystkim oczyszcza krew z wszelkich trujących złogów, m.in. z cholesterolu. Sok przygotowujemy przekręcając dokładnie umytą, świeżą pokrzywę przez maszynkę do mięsa (uwaga: pokrzywa musi być wilgotna) i odciskamy przez lnianą ściereczkę. Następnie rozcieńczamy z przegotowaną wodą w stosunku l do 2 (np.100 ml soku i 200 ml wody). Pijemy 2 razy dziennie l łyżeczkę rozrobionego soku wraz z l łyżką miodu przez 14 dni.

Zioło to od bardzo dawna używana była także jako lek na wszelkie choroby dróg oddechowych. Sok z pokrzywy (rozcieńczony) używany kilka razy dziennie wraz z łyżką miodu skutecznie działa przy zapaleniu płuc i opłucnej. Zaś przy zapaleniu gardła dobrze jest robić płukania z czystego (nie rozcieńczonego) soku pokrzywowego kilka razy na dzień. Zupa z pokrzyw przyrządzona tak jak zupa szczawiowa z jajkiem na twardo podawana raz dziennie przez 2 tygodnie nie tylko pomaga przy oczyszczeniu zaflegmionych płuc, ale też jest skutecznym lekiem przeciwgruźliczym. Zwłaszcza, jeśli pacjentowi będziemy podawać dodatkowo herbatę z suszonych korzeni pokrzywy (l łyżkę sproszkowanych korzeni zalać l szklanką wrzątku i postawić do naciągnięcia ? pić ciepły napar kilka razy dziennie). Jest to stary ludowy polski przepis.

Znana polska zielarka Anna Potocka zaleca palenie w fajce suszonych korzeni pokrzywy tym chorym, u których istnieje zagrożenie chorobą płuc. Natomiast słynny dr Syrenius przepisywał osobom chorym na zapalenie opłucnej herbatę pokrzywową ? l łyżeczka suszonych liści pokrzywy, l łyżeczka siemienia lnianego, l łyżeczka ziela tasznika ? 1 szklanka wrzątku ? pić kilka razy dziennie.

Co jeszcze leczą przetwory z pokrzywy?

Na przykład niwelują bóle śledziony ? jeżeli posiekamy świeże liście pokrzywy, wymieszamy je z roztopionym woskiem i przyłożymy na śledzionę, ból zniknie bardzo szybko. Natomiast czyraki i różne narośla na skórze efektywnie usuwają okłady z nasion pokrzywy, gotowanych na mleku – l łyżeczkę nasion gotować przez 10 minut w szklance mleka. Przygotowany w ten sposób napój podawany dzieciom znakomicie odrobacza.

Bardzo doskonały na wzmocnienie sił obronnych jest miód pokrzywowy. Aby go przyrządzić trzeba sproszkować równe ilości liści pokrzywy i liści orzecha włoskiego w młynku elektrycznym. Do 500 g miodu płynnego i ogrzanego dodać 3 – 4 łyżki sproszkowanych ziół i dokładnie wymieszać. Używać doustnie po 1 łyżeczce do 1 1/2 łyżeczki 2-3 razy dziennie po jedzeniu jako lek wzmacniający. Polecany przede wszystkim dla kobiet jako profilaktyczny w zagrożeniu rakiem sutka.


Źródło: Marta Leśnicka ? Zielska zioła i ziółka