Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Pokrzywa parzy i leczy

Parząca pokrzywa, uważana zwyczajnie za uciążliwy chwast jest jednym z leczniczych ziół o najmocniejszym działaniu i wyjątkowo szerokim zastosowaniu. Radiesteci twierdzą, że najbardziej wartościowa leczniczo jest wówczas, gdy rośnie nad ciekami wodnymi, a jej właściwości uzdrawiające zwiększają się, gdy połączyć ją z innymi ziołami. Liście i łodyga pokrzywy posiadają parzące włoski, dlatego gdy dotkniemy jej, od razu na ręce wyskakują bąble. Jad znajdujący się we włoskach pokrzywy jest tak mocny, że wystarczy, aby do ludzkiej krwi dostała się jedna stopięćdziesięciotysięczna część jego kropli, aby wytworzył się odczuwalny bąbel. Ale ta najmocniejsza ze znanych trucizn jest dla ludzi dobroczynna ? oczyszcza krew i przywraca zdrowie. Zawiera m.in. kwas mrówkowy, sole mineralne, karoteny, witaminy C i K i bardzo dużo chlorofilu.

Właściwie nie wiadomo, kiedy zaczęto używać pokrzywę jako lekarstwa, w każdym razie w medycynie ludowej stosowana jest od bardzo dawna. Już wielki Pliniusz (I wiek p.n.e.) polecał jedzenie sałatki z młodych pędów pokrzywy jako skutecznego leku wzmacniającego. W rosyjskiej i niemieckiej tradycji ludowej pospolity jest zwyczaj gotowania pierwszych wiosennych pędów pokrzywy i przyrządzania w taki sam sposób co szpinak. Jest to dobry lek profilaktyczny, wzmacniający organizm osłabiony po zimie. Sok z pokrzywy ma także szerokie zastosowanie, przede wszystkim oczyszcza krew z wszelkich trujących złogów, m.in. z cholesterolu. Sok przygotowujemy przepuszczając dokładnie umytą, świeżą pokrzywę przez maszynkę do mięsa (uwaga: pokrzywa musi być wilgotna) i odciskamy przez bawełnianą ściereczkę. Później rozrabiamy z przegotowaną wodą w stosunku l do 2 (np.100 ml soku i 200 ml wody). Przyjmujemy 2 razy dziennie l łyżeczkę rozrobionego soku wraz z l łyżką miodu przez dwa tygodnie.

Pokrzywa od bardzo dawna używana była także jako lek na wszelkie choroby dróg oddechowych. Sok z pokrzywy (rozcieńczony) używany kilka razy dziennie wraz z łyżką miodu skutecznie działa przy zapaleniu płuc i opłucnej. Zaś przy zapaleniu gardła dobrze jest wykonywać płukania z czystego (nie rozcieńczonego) soku pokrzywowego kilka razy na dzień. Zupa z pokrzyw przyrządzona tak jak zupa szczawiowa z jajkiem na twardo podawana raz dziennie przez 2 tygodnie nie tylko pomaga przy oczyszczeniu zaflegmionych płuc, ale też jest skutecznym środkiem przeciwgruźliczym. Zwłaszcza, jeśli pacjentowi będziemy podawać dodatkowo herbatę z suszonych korzeni pokrzywy (l łyżkę sproszkowanych korzeni zalać l szklanką wrzątku i postawić do naciągnięcia ? pić ciepły napar kilka razy dziennie). Jest to stary sposób z medycyny ludowej.

Znana polska zielarka Anna Potocka zaleca palenie w fajce suszonych korzeni pokrzywy tym pacjentom, u których istnieje zagrożenie chorobą płuc. Natomiast słynny dr Syrenius przepisywał osobom chorym na zapalenie opłucnej herbatę pokrzywową ? l łyżeczka suszonych liści pokrzywy, l łyżeczka siemienia lnianego, l łyżeczka ziela tasznika ? 1 szklanka wrzątku ? pić kilka razy dziennie.

Na co jeszcze dobre są przetwory z pokrzywy?

Na przykład niwelują bóle śledziony ? jeśli posiekamy świeże liście pokrzywy, wymieszamy je z roztopionym woskiem i przyłożymy na śledzionę, ból ustąpi bardzo szybko. Natomiast czyraki i różne narośla na skórze skutecznie usuwają okłady z nasion pokrzywy, gotowanych na mleku – l łyżeczkę nasion gotować przez 10 minut w szklance mleka. Przygotowany w ten sposób napój podawany dzieciom doskonale odrobacza.

Bardzo doskonały na wzmocnienie organizmu jest miód pokrzywowy. By go przyrządzić trzeba sproszkować równe ilości liści pokrzywy i liści orzecha włoskiego w młynku elektrycznym. Do 500 g miodu płynnego i ogrzanego dodać 3 – 4 łyżki sproszkowanych ziół i dokładnie wymieszać. Stosować doustnie po 1 łyżeczce do 1 1/2 łyżeczki 2-3 razy dziennie po jedzeniu jako lek wzmacniający. Zalecany przede wszystkim dla kobiet jako profilaktyczny w zagrożeniu rakiem sutka.

Źródło: Marta Leśnicka ? Zielska zioła i ziółka