Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Orzech włoski – Juglans regia L

Ojczyzną orzecha włoskiego jest Persja. Tam drzewo to o leczniczych właściwościach rośnie na dziko. Do Polski orzech sprowadziła z Włoch królowa Bona, gdzie już wówczas był uprawiany. Z tego względu nazywany jest u nas orzechem włoskim. Drzewo to zaczyna owocować po ośmiu latach od zasadzenia, ale później może dawać owoce przez 60 lat. Orzech włoski to rośnie na każdej glebie, ale nie lubi wilgoci, posadzony na gruncie suchym będzie zdrowszy.

Liście i owoce orzecha zawierają sporo składników, które mają dodatni wpływ na organizm człowieka. Przez to orzech posiada takie szerokie zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Orzech włoski kwitnie w maju i jest to najlepsza pora na pozyskiwanie młodych liści. Owoce przeznaczone do sporządzania z nich leczniczych przetworów zbieramy w czerwcu, póki są jeszcze miękkie. Liście suszymy w cieniu, kładąc ogonkami na północ, a owoce w piekarniku, szybko, ale ostrożnie, aby ich nie przypalić.


Dawniej z jąder orzecha wytłaczano doskonały olej, którego używano w lecznictwie, jak również i w starej polskiej kuchni. Poza tym z liści orzecha robiono napar, który podawano dzieciom mającym robaki. Natomiast wysuszone i zmielone na proszek liście stosowano kiedyś do przesypywania skarpetek przy nadmiernej potliwości nóg. Metoda miała tę wadę, że nogi zabarwiały się trochę na brązowo, ale po krótkim okresie stosowania nogi się już nie pociły.

Na wsiach do dzisiaj używa się liści orzecha włoskiego do nacierania bydła i koni, aby nie gryzły ich owady. Możemy skorzystać z tych odstraszających owady właściwości orzecha także w naszych miejskich domach. Doskonałe rezultaty daje rozłożenie w mieszkaniu rozgniecionych liści orzecha przy pladze komarów, jak również, gdy mamy w domu mrówki. Orzech jest szczególnie pomocny w eliminowaniu dolegliwości układu pokarmowego.

Orzech włoski jest także doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów. Panie o ciemnych włosach mogą stosować płukanki z mieszanki ziołowej sporządzonej w następujący sposób: liście lub owocnia orzecha włoskiego, pokrzywa, tatarak, chmiel, macierzanka w równych ilościach ? po 50 g gotować w 2 l wody przez ok. 30 min. na małym ogniu. Płukać włosy bezpośrednio po umyciu gorącym wywarem.

Z orzecha możemy również zrobić farbę do włosów, nie niszczącą, a wzmacniającą nasze włosy. W tym celu mocno zgniatamy owocnię orzechów, później ważymy otrzymaną masę i zalewamy taką samą ilością spirytusu (np. 100 g owocni na 100ml spirytusu) i odstawiamy w ciemne miejsce na 7 dni. Po tym czasie zlewamy płyn do ciemnych buteleczek. Po umyciu głowy wcieramy go we włosy, ale tylko raz w tygodniu.


Źródło:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski
Zielska, zioła i ziółka – Marta Leśnicka