Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Mniszek lekarski

Powszechnie mniszek lekarski nazywany jest mleczem lub dmuchawcem. Jest bardzo powszechną byliną należącą do rodziny złożonych. W naturze osiąga od 5 do 50 cm wysokości. Liście mniszka są odziomkowe, z kształtu podługowato lancetowate i brzegiem wcinane. Układają się w rozetkę. Z jej środka wyrastają puste wewnątrz łodygi kwiatostanowe, u których szczytu pojawiają się pojedyncze koszyczki kwiatowe, na które składa się wiele kwiatów języczkowych.

W liściach, pędach, korzeniach i kwiatach znajduje się biały mleczny sok o gorzkim smaku. W zachodniej Europie roślina rośnie nie tylko na stanowiskach naturalnych, lecz bywa także uprawiana na sałatę, przede wszystkim cenioną we Francji. Prócz liści wykorzystuje się w kuchni również młode, jeszcze nie rozwinięte pąki kwiatowe, które po zaprawieniu zastępują kapary. Korzenie wreszcie, ususzone i upalone, mogą stanowić marną namiastkę kawy.

W lecznictwie wykorzystuje się: korzenie, ziele, liście i kwiatostany mniszka, czyli w zasadzie całą roślinę. Najwięcej aktywnych składników znaleźć można w korzeniach. Mniszek lekarski można z powodzeniem używać w różnych dolegliwościach.

Bardzo skuteczne działanie ma samodzielnie przygotowane wino z mniszka. Jest używane jako skuteczny środek na odtrucie organizmu z toksyn. Działa ogólnie wzmacniająco, gdyż badania naukowe potwierdzają, że mniszek psiada pewien związek, który pobudza obronę organizmu człowieka przed wirusami. Winko z mniszka jest także skuteczne dla osób cierpiących z powodu otyłości, z zaburzeniami na tle przemiany materii.

Kuracja sokiem z mniszka doskonale usuwa niestrawności, przykre odbijania, wspomaga przyswajanie składników pokarmowych i w zaburzeniach wątroby oraz woreczka żółciowego. Sok działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Można go stosować w uczuciu przejedzenia i w bolesnym skurczu jelit. Doskonale leczy anemię, oczyszcza organizm z toksyn i usuwa wiosenne wyczerpanie. Poprawia również przemianę materii i jest skuteczny w leczeniu trądziku. Dla poprawienia smaku można stosować sok z mniszka z sokiem cytrynowym lub marchwiowym.