Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Miód w codziennej diecie

Włączenie miodu do codziennego menu ma swoje uzasadnienie, ponieważ jest bardzo cennym produktem w żywieniu dzieci, sportowców, ludzi starszych, ludzi pracujących ciężko. Miód jako produkt bogaty w komponenty budulcowe, energetyczne i regulujące używany jest z powodzeniem w odżywianiu młodzieży szkolnej, studentów, rekonwalescentów, osób niedożywionych i osób starszych. Miód najszybciej ze wszystkich wyrobów naturalnych uzupełnia braki energetyczne w organizmie. Dzięki temu szybko niweluje stan obniżonej zdolności do pracy z powodu spadku poziomu glukozy we krwi i utrzymuje odpowiedni poziom energii przez długi czas.

W piśmiennictwie znaleźć można informacje na temat stosowania miodu w żywieniu wcześniaków oraz dzieci z niedowagą, nieprawidłowościami odżywczymi i słabym apatytem. U dzieci z nieprawidłowościami odżywiania i biegunką ciekawy efekt uzyskiwano, podając im mleko z odwarem ryżowym i miodem. Miód działał również dobrze na dzieci z małym poziomem hemoglobiny i krwinek czerwonych. Stosowanie miodu poprawiało apetyt, przybieranie na wadze i poprawiało obraz krwi. Miód przeciwdziałał również zaparciom, wzdęciom, przyspieszał wyrzynanie się zębów, zapobiegał wymiotom, także wykazywał nieznaczne działanie uspokajające i nasenne.

Kaloryczne i energetyczne wartości miodu cenią sobie sportowcy. Miód poprawia potencjał fizyczny i kondycję zawodników, tak i w czasie treningu jak i na zawodach. Spożywanie go po wysiłku ułatwia w krótkim czasie ustąpienie objawów zmęczenia i szybki powrót wydatkowanej energii. W badaniach stwierdzono, że miód stosowany pomiędzy zawodami lub w przerwach meczów poprawiał efektywność i lepszą tolerancję dalszego wysiłku.

Spożywanie miodu jest niezwykle istotne w przypadku osób w starszym wieku. Badania naukowców rosyjskich dowiodły, że podczas starzenia się organizmu dochodzi do zmniejszenia aktywności tkanki łącznej i zdolności odtruwającej wątroby, upośledzenia czynności układu moczowego, a także zmniejszenia możliwości adaptacyjnych i odporności na infekcje. Dzieje się to głównie na skutek zmniejszenia w organizmie zawartości potrzebnych witamin, aminokwasów i biopierwiastków. Miód dzięki komponentom w nim zawartych pozwala na uzupełnienie potrzebnych dla życia składników, a co za tym idzie, usuwa lub łagodzi wiele wymienionych nieprawidłowości.

Źródło: Leczenie miodem – Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia