Katalog Presell Pages

Promowanie i reklama witryn internetowych

Skip to: Content | Sidebar | Footer

Dzieciństwo Chopina

Chopin przyszedł na świat się dnia 1 marca 1810 (tej daty używał sam Chopin i jego rodzina) lub 22 lutego 1810 (wg metryki chrztu z kościoła w Brochowie) w posiadłości hrabiego Fryderyka Skarbka w Żelazowej Woli k/Sochaczewa. Ojcem był Mikołaj Chopin Francuz z pochodzenia, matka Justyna Krzyżanowska. Na chrzcie nadano mu imiona Fryderyk Franciszek, na cześć chrzestnego i dziadka ? François. Chrzestnymi byli Franciszek Grembecki i Anna Skarbkówna ? hrabianka z Żelazowej Woli, jednak Chopinowie jako chrzestnych traktowali młodego hrabiego Fryderyka Skarbka i jego młodszą siostrę Annę Emilię. Z czwórki dzieci Fryderyk był drugi.

Mikołaj Chopin zatrudniony był u hrabiego Skarbka jako nauczyciel i wychowawca dzieci.Matka natomiast zarządzała gospodarstwem hrabiego. Sytuacja materialna rodziny Skarbków znacznie się pogorszyła. W połowie 1810 Chopinowie przeprowadzili się do Warszawy do pałacu Saskiego, gdzie znajdowało się Liceum Warszawskie w którym Mikołaj uczył francuskiego oraz prowadził pensjonat dla synów ziemiańskich spoza Warszawy. Po przeprowadzce rodzina Chopinów utrzymywała bliskie kontakty z rodziną Skarbków. Fryderyk jeździł do nich na wakacje, a młody Skarbek wydał pierwsze polonezy Chopina.


Po skończeniu czterech lat młody Fryderyk zaczął uczyć się gry na fortepianie.Początkowo u swojej matki, a od 1816 do 1822 u Wojciecha Żywnego. Razem ze starszą siostrą Ludwiką gra li w domu, grając na cztery ręce. Uczył się bardzo szybko. Robił duże postępy. Żywny uczył Chopina techniki palcowania oraz tradycyjnego ułożenia ręki, jednak Fryderyk wypracował własną technikę gry ? naciskał w klawiaturę tymi palcami, którymi było mu wygodniej, a nie tymi które są zalecane przez podręczniki. Bardzo wcześnie pojawił się u niego talent muzyczny, porównywano go nawet do dziecięcego geniusza Mozarta. Mając 7 lat Fryderyk miał już skomponowanych kilka drobnych utworów. Zaczął grywać w salonach arystokracji warszawskiej. Pierwszy raz publicznie Fryderyk wystąpił na koncercie charytatywnym grając Koncert Fortepianowy g-moll czeskiego kompozytora Adalberta Gyrowetza. Po Żywnym następnym nauczycielem Chopina był Wilhelm Wacław Würfel, pochodzący również z Czech. Lekcji kompozycji udzielał mu Józef Elsner.

W 1817 Liceum przeniesiono z Pałacu Saskiego do Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Jako sąsiadów mieli Lindego, Brodzińskiego, Kolberga. Jednym z najaktywniejszych w tym czasie protektorów Fryderyka był hrabia Skarbek. Chopin stał się znany w Warszawie. Wystąpił w Pałacu Bruhla przed księciem Konstantym grając mu nieznany marsz, który Książe kazał sobie zagrać drugi raz. Pierwszym utworem, który został wydany drukiem był polonez g-moll pod nazwą Polonoise pour le pianoforte dédiée – Son Excellence Mademoiselle le Comtesse Victoire Skarbek, faite par Frédéric Chopin, musicien âgé de huit ans. Z dedykacji wynika to, że prawdopodobnie Skarbek zasponsorował wydanie dzieła. W 1818 w Pamiętniku Warszawskim ukazała się pierwsza dłuższa wzmianka ukazująca go jako prawdziwego geniusza muzycznego. W 1818 w Warszawie gościła carowa Maria Fiodorowna, której Chopin ofiarował dwa tańce polskie. Od namiestnika warszawskiego, księcia Konstantego dostał propozycję zostania w Paryżu nadwornym kompozytorem carskim. Dostał od niego pierścień z brylantem. Jednak propozycję odrzucił, a pierścień sprzedał.